FAQ

Časté dotazy

Přijímáte jakýkoliv textil a oblečení ?


Ne. Nepřijímáme textil z průmyslové výroby. Zároveň nepřijímáme znečištěný, zapáchající nebo mokrý textil.
S kolika obcemi v současné době při sběru textilu spolupracujete?


V současné době spolupracujeme při sběru textilu s ca 600 obcemi.
Jaké celkové množství textilu ročně vytřídíte a v jakých poměrech se toto množství dále dělí na jednotlivé způsoby dalšího využití?


Ročně se vytřídí ca 6500 tun textilu, 40-60 % textilu se vrací zpět do oběhu v jiné formě. Část je použita v průmyslu jako čisticí hadry, z části je vyroben textilní kompozit Retextil. Část je předána neziskovým organizacím, část se exportuje v rámci EU a část skončí v ZEVO.
Patří do kontejneru veškeré oděvy a bytový textil?


Ne, do kontejneru nepatří znečištěný a mokrý textil, matrace, molitan, koberce, tašky a ústřižky látek.
Co mám dělat, pokud je kontejner plný?


Pokud je kontejner plný, neodkládejte prosím oblečení vedle kontejneru. Sdělte nám tuto informaci na tel.: +420485159125 nebo na info@recyklacetextilu.cz. My zajistíme jeho vyvezení a případně Vám poradíme, kde najdete jiný náš kontejner.
Kde najdu nejbližší kontejner na textil?


Zavolejte nám na tel.: +420485159125 nebo napište na e-mail info@recyklacetextilu.cz a my Vám rádi poradíme, kde se nachází kontejner ve Vašem okolí. Dále se můžete podívat do aplikace Kam s ním?, která Vám nejbližší kontejner přímo ukáže.
Mám větší množství textilu, které se nevejde do kontejneru, co můžu dělat?


Pokud máte více pytlů s textilem, zavolejte nám prosím na tel: +420485159125 nebo napište na info@recyklacetextilu.cz a my se s Vámi rádi domluvíme na jeho odvozu.
Jaké neziskové organizace podporujete? Jakým způsobem?


Vždy se snažíme najít místní neziskovou organizace, aby podpora zůstala v regionu, kde sbíráme textil. Podporujeme tedy následující organizace: Český červený kříž, jednotlivé spolky Charita ČR, ADRA, Naděje a SOS dětské vesničky. Neziskové organizace podporujeme jak materiálem z kontejnerů, tak finančně.
Mohu textil do kontejneru z pytle vysypat navolno?


NE. Prosíme všechny občany, aby textil vhazovali do kontejnerů zapytlovaný v igelitovém sáčku / pytli / tašce - zamezíte tím zničení textilu a zároveň igelit bude zrecyklován. Nevhazujte prosím textil volně ani v krabicích.
Co děláte s odpadem z kontejnerů.


Snažíme se odpad v maximální možné míře přeměnit na zdroje. Vyrábíme textilní kompozit z části textilu, který nejde jinak využít. Ostatní odpad předáváme do zařízení pro energetické využití odpadu.
Co mohu vhodit do kontejneru na textil.


Oblečení, obuv, bytový textil, funkční hračky, boty, bundy, ložní prádlo, povlečení, kalhoty, trička, svetry, funkční sportovní vybavení, peřiny a jiné podobné věci. Všechny kusy by měli být čisté, suché a uložené v igelitovém pytli. S materiálem se pracuje ručně.